Odp: Naświetlenie małych imprez na LED'ach
Da się porównać, ale porównanie zaczyna się od ZMIERZENIA wartości jakie chcemy porównać.
Zwykle się kończy na tym że "przydałoby się zmierzyć".
Ostatnio edytowany przez KacperP (2010-11-02 12:33:20)
Forum Oświetlenia Scenicznego - Elwolight
forum techników i realiztorów światła
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Główna » Forum Oświetlenia Scenicznego - Elwolight » Oświetlenie LED » Naświetlenie małych imprez na LED'ach
Strony Poprzednia 1 2
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Da się porównać, ale porównanie zaczyna się od ZMIERZENIA wartości jakie chcemy porównać.
Zwykle się kończy na tym że "przydałoby się zmierzyć".
Ostatnio edytowany przez KacperP (2010-11-02 12:33:20)
Zjadło CI końcówke... Co do początku masz racje da sie porównać ale trzeba porównywac przy uwzględnieniu parametrów, nie da się natomiat porónać ogólnie bo będziemy mieli dużo przekłamań
Nie "porównać przy uwzględnieniu parametrów", ale porównać parametry.
Co miałoby w ogóle znaczyć "porównać ogólnie"?
Hmm...
ile trzeba tych lightMAXX'ów, żeby, ustawiając światło białe (takie białe jakie można z nich wyciągnąć) było porównywalnie jasno do jednej, niefiltrowanej żarówy 1000W. Zakładamy tę samą scenę, tę samą przestrzeń do oświetlenia.
Dwie wystarczą?
Cztery?
EDIT: taka ciekawostka, z 2005. http://www.in4.pl/komentarze.htm?kbt=N&news_id=8078
Ostatnio edytowany przez bojan (2010-11-02 15:50:48)
kiju jakie parametry ? Mogę Ci podać tylko te co podaje producent, innych Ci nie zmierze bo nie mam do tego narzędzi... 2 sztuki mogą być za mało, ale 3 to napewno dadzą radę. Zapomniałem dodac że świecą dość wąskim kątem...
Obawiam się że żaden LED nie dorówna żarówie... Wysyłają zupełnie inne pasmo - tak wąskie że niewiele można uzyskać. Tak wtrącam niezobowiązująco...
Być może do białego, "ludzkiego" światła wystarczyłyby Ci ze cztery PARy56? 1200W to tyle, co czajnik, więc można zapiąć małą jednofazową końcóweczkę do gniazdka, jeśli często zdarzają się kłopoty z obecnością gniazda trójfazowego. Kosztują równie miło, jak świecą, więc mogłyby stanowić uzupełnienie zestawu. PARy36 (30W) mogą się też przydać - potrafią ładnie doświetlić twarze z większej odległości i sprawdzają się w salach ok 100os. Trzeba tylko uważać z oporowaniem.
Kameralne imprezy są fajne, bo użycie każdej niewielkiej rzeczy ma wpływ na całość i można się bawić gadżetami, które normalnie giną w masie kilowatów.
Kłopot z porównywaniem światła białego i LED wynika z tego, że ich widmo bardzo się różni. Można powiedzieć, że w widmie RGB są "dziury", które najbardziej widać w odwzorowaniu delikatniejszych barw (człowiek), stąd wrażenie bardziej kontrastowych kolorów. Ten problem ma rozmaite rozwiązania; ostatnio produkuje się urządzenia o siedmiu diodach, dzięki czemu ich widmo jest bardziej wyrównane. Byliśmy ostatnio z kolegami na bardzo ciekawym wykładzie o oświetleniu teatralnym dla architektów i pan miał wszystko pięknie rozrysowane i obliczone, stąd te mądrości:)
Ostatnio edytowany przez ada (2010-11-02 22:07:31)
A gdzie był ten wykład?
A gdzie był ten wykład?
No właśnie - przydało by mi się trochę teorii
Z takim budżetem i zastosowaniem próbowałbym pewnie zaczynać od sunstripów, a dorobiwszy się sprzętu LED to sunstripów bym się nie pozbył.
Kłopot z porównywaniem światła białego i LED wynika z tego, że ich widmo bardzo się różni. Można powiedzieć, że w widmie RGB są "dziury", które najbardziej widać w odwzorowaniu delikatniejszych barw (człowiek), stąd wrażenie bardziej kontrastowych kolorów.
"Światło białe" nie mówi tak naprawdę nic o widmie, jedynie sugeruje możliwe współrzędne trójchromatyczne.
Jeśli powiemy "światło żarowe" to wtedy faktycznie mowa o widmie ciągłym, ale mocno pochyłym.
"Widmo" ze źródeł RGB to w sumie trzy szpilki.
Charakterystyka widmowa odbicia światła przez skórę ludzką niespecjalnie pasuje do tych szpilek. "Omijany" jest zakres dla pomarańczowego co źle wygląda. Może wystąpić też wystąpić podbicie zieleni. Problemy te dotyczą także znacznej części lamp metalohalogenowych.
Urządzenia z 7 rodzajami diód dają po prostu więcej szpilek. Jeśli chodzi o ekstremalne kolory oświetlania to są nie do pobicia. Jeśli chodzi o ciągłość widma, to urządzenia na 7 diód nie dorówna urządzeniom z diodami białymi, np. RGBW, RGBAW, AW itd. Te 7 szpilek rozkłada się mocno nierównomiernie. Trudno mówić o wyrównaniu widma.
Diody amber "cerują" braki jakie RGB ma pod względem skóry ludzkiej.
Dioda biała składa się z diody niebieskiej i luminoforu dającego szerokie widmo w świetle widzialnym. Dla diody białej jak najbardziej można powiedzieć o wyrównaniu widma.
Czy RGBW, tudzież RGBWA, tudzież WA da światło białe WYSTARCZAJĄCEJ jakości? Ile tego trzeba dla odpowiednika 1kilowata?
Tak, wiem, dla jednych wystarczająco to dla drugich zupełne badziewie, ale wyłączając wrażliwość barwową świetlików i patrząc na rzecz z poziomu typowego widza, na co dzień zajmującego się innymi rzeczami niż pomiary pasma światła widzialnego - czy (i jakie!) LEDy dadzą radę zaświecić na biało?
KacperP sugeruje, że RBWA dobrej jakości pozwala na takie wykorzystanie (dzięki za konkretną odpowiedź). Zapytam jeszcze, czy widzisz takie RBWA w rozsądnym budżecie.
pzdr.
.
Strony Poprzednia 1 2
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
[ Wygenerowano w 0.026 sekund, wykonano 11 zapytań ]