Temat: o konwerterach DAB i td ...

Witam !

Poczytałem sobie ostatnio formum i pojawiają się tam pytania o konwertery USB > DMX firmy DAB Sysytem.  Wszystkim zainteresowanym chciałem udzielić kilku informacji na ten temat i odpowiedzieć na pytania zadawane na innych forach apropo współpracy z konsolami offlinowymi.

Do rzeczy - konwerter DAB jest niczym innym jak klonem popularnego ENTTEC OPEN USB DMX - i jest jego tańszym odpowiednikiem, nie pozbawionym jednak pewnych wad ( ale o tym za chwilkę ) - tego typu urządzeń na rynku jest sporo i w różnym przedziale cenowym ( od 50zł to 450zł ) - większość z nich opiera się o układ ENTTEC'a którego schemat dostępny jest w sieci i człowiek mający  odrobinkę pojęcia o elektronice jest w stanie złożyć go sam za cenę 25-30zł ( są nawet do kupienia płytki w sklepie firmy AVT po 8zł, do tego układ kosztujący 13 zł + odrobinka elementów dostępnych w każdym sklepie elektronicznym za 2-3zł  i gotowe ) jednak powstaje poważne ale ....

Testowałem urządenie z DAB System i niestety nie jest ono najdoskonalsze - poużywałem go w różnych sytuacjach, po kilku poważnych problemach przyjrzałem się jego konstrukcji i co się okazało - po pierwsze sygnał wypuszczany jest do wyjścia 2 przewodami ( +DMX i -DMX ) nie jest zmasowany, a co za tym idzie przy pewnych odległościach zaczynają się problemy z "brudem" w sygnale i to w najmniej oczekiwanych momentach. Drugi i poważniejszy kłopot to brak optoizolacji na wyjściu ( co fakt od niedawna DAB oferuje taką opcje za kwotę ok. 200zł ale ciągle są to sygnały bez masy ) - brak tej optoizolacji powoduje od czasu do czasu zawieszanie się konwertera do tego stopnia, że blokowane jest USB komputera i trzeba go niestety restartować !!! problem ten w przypadku dystkoteki nie jest jakiś straszny, ale przy poważnych zastosowaniach może okazać się wielkim kłopotem łącznie z "położeniem sztuki" .... możecie o tym poczytać również na portalu elektroda.pl.

Tu od razu małe sprostowanie dla wszystkich którzy znają się na elektronice i DMX'ie - wiem że do sterowania potrzebne są jedynie 2 przewody ( +DMX i -DMX ) , ale ta masa nie jest bez znaczenia ....

Podsumowując temat "przystawek" firmy DAB - nie jest to jedyna opcja na tego typu urządzenie i wypadałoby poszukać czegoś takiego nieco pewniej zrobionego ( z człym szacunkiem dla DAB'u nie neguję ich produktu, bo nie jest najgorszy jednak ma pewne ale ...)  - ja ze swojej strony polecem ENTTEC'a w wersji OPEN DMX bądź PRO ( ta druga nieco droższa ale posiada wejście i wyjście  -  wejście może przydać się Wam np. do sterowania ArKaos'em )

Idąc dalej ... podłączenie do konsol offlinowych - jak słusznie kolega Kacper wspomniał podpinanie tego do MA onPC bez scrackowanej wersji jakkolwiek nie próbowalibyście nie uda się Wam sad  - żadne oprogramowanie typu ArtNet to DMX z Freestylera Wam nie pomoże w tym wypadku.

Polecam za to MAGIC Q - oflinowa konsola z którą ArtNet to DMX pracuje wspaniale i obsługuje większość dostępnych konwerterów USB >DMX ( poszukajcie na stronie firmy chamsys ) - konsolka ta przypomina nieco kompilację 'świni' i 'babci' - jest dosyć prosta w obsłudze i w pełni funkcjonalna - no i nie przypomina Freestylera czy LJ

W razie pytań piszcie - chętnie pomągę rozwiać różne wątpliwości jako że przetestowałem mnóstwo konwerterów i oprogramowania ...

Ostatnio edytowany przez karaluch (2009-10-02 10:17:31)

2

Odp: o konwerterach DAB i td ...

Odnośnie masy - przy małych odległościach prowadzenia kabla (10 - 20) metrów wystarczą tylko dwa przewody. Jeśli natomiast przewód DMX jest poprowadzony obok urządzenia generującego zakłócenia (np. stroboskop, lub niektóre dimmery) wymagane jest podłączenie masy w postaci ekranu. I kolejna sprawa - gdyby każde urządzenie miało izolację galwaniczną linii DMX ekran również nie byłby konieczny. Chodzi tutaj o fakt że "masa" wyrównuje potencjały elektryczne pomiędzy urządzeniami na linii.

Ps. Nigdy nie kupiłbym żadnego generatora sygnału DMX bez izolacji galwanicznej linii od wewnętrznych obwodów.

Ostatnio edytowany przez tomcio (2009-10-03 14:48:32)

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

3

Odp: o konwerterach DAB i td ...

Używałem kilka razy konwertera Dab z oprogramowaniem Chamsysa... za każdym razem pojawiały się problemy typu "zanikanie" dmx'a na dosłownie ułamek sekundy. Tj. przygasanie kanałów w dimmerach, powrót głów do pozycji pan 128 tilt 128. Co w przypadku jakiejkolwiek sztuki jest nie do przyjęcia. No ale za nie całą stówkę nie można spodziewać się niczego więcej.

4

Odp: o konwerterach DAB i td ...

... hymmm ... w prosty sposób i niewielkim kosztem można dorobić do tego "pudełeczka" optoizolację, tak więc większość kłopotów by znikła - może pojawić się inny problem - nie koniecznie zasilanie z USB to pociągnie ( jutro to sprawdzę ) i może okazać się do tego niezbędny zewnętrzny zasilacz, co z kolei zwiększy dodatkowo koszt i utrudni życie dodatkowym kabelkiem - ale jak już pisałem muszę to sprawdzić ...

5

Odp: o konwerterach DAB i td ...

Witam

      Co do zanikania sygnału DMX przy używaniu konwertera typu Open Enttec, to już pobieżna analiza układu wykazuje że nie jest to wina konwertera. Sam konwerter nie jest w stanie ani przyśpieszyć czy też spowolnić ani tym bardziej wyciąć części sygnału DMX. Działa w myśl zasady co na wejściu to na wyjściu, po prostu to komputer przygotowuje dane wraz ze wszystkimi zależnościami czasowymi i przekazuje je do konwertera. Dlatego też używając komputera do sterowania DMX powinien być zainstalowany tylko "czysty" system plus program sterujący, wszelkie programy działające w tle i mające wyższy priorytet niż program sterujący mogą spowodować krótkie przerwy (dziury) w sygnale DMX.

Następna poruszona sprawa to zawieszanie się konwertera, generalnie problem ten dotyczy wszelkich urządzeń gdzie w których zastosowano układ FT232 BM i RL. Mając do dyspozycji kilka urządzeń wykorzystujących powyższy układ przeprowadziłem próby odporności na zakłócenia. Próby zostały przeprowadzone przy użyciu tego samego komputera  oraz bez podłączonej linii transmisyjnej, ponieważ założyłem wstępnie że problemem są zakłócenia przedostające się przez sieć zasilającą komputer a następnie przez port USB do układu FT232 i to powoduje jego zawieszenie. Jako źródło zakłóceń wykorzystałem lutownicę transformatorową wykonując tak zwane "pykanie" czyli serię włącz - wyłącz, oraz drugie źródło elektromechaniczną zapalarkę do gazu zasilaną z sieci która to wytwarza wszelkie możliwe zakłócenia na niespotykanie dużym poziomie. Niestety żadne z urządzeń nie przeszło tych prób, każde ulegało zawieszeniu w ciągu 1-2 sekund od momentu pojawienia się zakłóceń. Ktoś powie że może były błędnie zaprojektowane, nie tak poprowadzone ścieżki, masy itp. wydaje się to mało prawdopodobnie aby dziesięciu konstruktorów (tyle posiadałem modułów różnych producentów z układem FT232, między innymi DAB-system, oryginalny Open Enttec) popełniło rażące błędy w swojej konstrukcji. Aby rozwiać i tą wątpliwość zakupiłem moduł UM232R zaprojektowany i wykonany przez producenta układu FT232RL, ale i on nie oparł się powyższym zakłóceniom. Wszystkie testowane układy były zasilane z portu USB komputera, więc następnym działaniem była próba zasilania układów z zewnętrznego źródła, łącznie z zasilaniem bateryjnym jednak nic to nie dało układy jak się wieszały tak się w dalszym ciągu wieszały.

Następnie zostały przeprowadzone powyższe testy, jednak jako komputer sterujący wykorzystano laptopy między innymi Toshiba N100 oraz HP Pavilion, w tym przypadku żadne z urządzeń nie uległo zawieszeniu.
Mając do dyspozycji płytę Intela Desktop Board D945GSEJT płyta ta charakteryzuje się tym że do zasilania wymaga tylko pojedynczego napięcia 12V z zewnętrznego zasilacza. Prowizorycznie na stole został zmontowany komputer na bazie tej płyty i przeprowadzono testy - żadne urządzenie nie uległo zawieszeniu.

Wnioski jakie się nasuwają mogą być tylko jedne że w typowym PC zakłócenia sieciowe poprzez zasilacz komputera następnie port USB przedostają się do układu FT232 powodując jego zawieszenie się. Czy jest na to jakaś rada tak jest należy do portu USB komputera podpiąć HUB USB (koszt 15 - 20 zł) i dopiero do huba podłączyć konwerter USB-DMX512. Taka konfiguracja spowodowała że żadne z testowanych urządzeń nie uległo zawieszeniu.


W pierwszym poście poruszona została kwestia braku podpięcia masy konwertera DAB-system do pinu nr 1 XLR i że to jest powodem wieszania się konwertera. Jednak nie to jest tego powodem, a brak tego połączenia jest jak najbardziej słuszny. Żeby to wyjaśnić to przypomnijmy do czego służy ekran w linii transmisyjnej DMX. Głównie do wyrównania potencjału mas poszczególnych urządzeń, ale równocześnie nie jest w żadnym punkcie uziemiony. Oznacza to że potencjały mas są na jednakowym poziomie, jednak w stosunku do ziemi mogą posiadać znaczny potencjał. Jeżeli w konwerterze który jest zasilany z portu USB podłączymy GND do ekranu kabla DMX spowodujemy jego uziemienie. Ponieważ GND zasilacza komputerowego jest podłączone do jego obudowy i poprzez przewód ochronny jest gdzieś tam w rozdzielni uziemiony. Więc takie połączenie może spowodować uszkodzenie nie tylko konwertera ale również komputera.

A tak przy okazji pokutuje wiele mitów dotyczących DMX a tak dokładniej linii transmisyjnej co jest przyczyną wielu kłopotów:

- długość linii transmisyjnej może wynosić 1200m
Niestety nie jest to całkowitą prawdą, głównie zależy od prędkości transmisji czym wyższa tym linia musi być krótsza. I tak dla prędkości 250kb bo ta nas interesuje dla kabla skręcanego kat. 5 szacowany maksymalny zasięg wynosi 400m. Natomiast dla kabla 24AWG w izolacji PE też wyniesie około 400m ale ten sam kabel w izolacji wykonanej z PVC spowoduje obniżenie zasięgu o 50%. Pamiętajmy że podany zasięg odnosi się do pojedynczego odcinka kabla, a nasza linia DMX składa się z wielu odcinków kabla łączonego ze sobą przy pomocy złącz XLR, i każde takie połączenie powoduje skrócenie zasięgu.
Powyższe dane dedykuję zwolennikom używania do transmisji sygnału DMX kabli mikrofonowych zwłaszcza na duże odległości.

- wartość terminatora powinna wynosić 120 ohm

Tylko w tym przypadku gdy oporność falowa kabla również wynosi 120ohm, terminator powinien mieć zawsze wartość równą wartości impedancji kabla. Dlaczego to takie ważne, wyobraźmy sobie że mamy kabel który ma początek a nie ma końca. Jeżeli zaczniemy transmitować takim kablem sygnał to w związku z tym że nie ma on końca sygnał nie zastanie odbity z powrotem w kierunku do nadajnika. Jest to sytuacja czysto hipotetyczna, my musimy odciąć jakiś odcinek, więc nasz kabel będzie miał początek i koniec i część sygnału dobiegająca do końca kabla zostanie odbita powodując zniekształcenia sygnału użytecznego. Jednak zwierając koniec linii rezystancją o wartości ściśle odpowiadającą wartości impedancji kabla doprowadzamy do sytuacji że nasz kabel nabiera cech kabla bez końca.
I to stąd biorą się stwierdzenia tego typu: z terminatorem system nie działa alba działa błędnie bez prawidłowo. Właśnie bierze się to z niedopasowania tych dwóch wartości impedancji kabla do wartości rezystancji terminatora.

To tylko niewielki czubek góry dotyczącej linii transmisyjnej ponieważ każdą taką linię musimy traktować w sposób jednostkowy, po prostu nie ma dwóch identycznych. Ale tych kilka uwag być może będzie pomocnych w rozwiązywaniu problemów ? życzę wszystkim aby ich nie było. A gdy się pojawią to podchodzić to nich zdroworozsądkowo i nie szukać ich od razu w sprzęcie który na ogół nie jest źródłem problemów. Ale w tych niepozornych odcinkach kabli transmisyjnych bo to w nich w 98% leży źródło kłopotów

AB

6

Odp: o konwerterach DAB i td ...

abili napisał/a:

[...] Wnioski jakie się nasuwają mogą być tylko jedne że w typowym PC zakłócenia sieciowe poprzez zasilacz komputera następnie port USB przedostają się do układu FT232 powodując jego zawieszenie się. [...]

A może jeszcze próby przy porządnym zasilaczu (przykładowo Antec, OCZ...) i porządnej listwie filtrująco-ochronej (np. Acar lub Lestar... takie rzędu 100-150 zł)?
"Typowy PC" niestety zwykle "jeździ" bez takich oczywistych (przynajmniej dla mnie) składników.
To bardzo niedoceniane elementy, a na sztukach zachowanie się napięcia i zakłócenia z dimmerów dają do wiwatu.

7

Odp: o konwerterach DAB i td ...

abili napisał/a:

W pierwszym poście poruszona została kwestia braku podpięcia masy konwertera DAB-system do pinu nr 1 XLR i że to jest powodem wieszania się konwertera. % leży źródło kłopotów

AB

... chciałbym zauważyć, że napisałem, że brak masy jest przyczyną załuceń na lini a nie zawieszania się ...

Co do testów kolegi z lutownicą i zapalarką to dodam tyle że oba te przedmioty powodują zakłucenia pracy jakiegokolwiek układu wykonanego w technologi CMOS łącznie z ich uszkodzeniem włącznie ( podstawy ekeltroniki cyfrowej łącznie z lutowaniem tego typu układów ) - proponuję "strzelić" z zapalarki przy procesorze komputera - ciekawe co się stanie wink
... aż tak kryczyczne warunki rzadko występują... ponad to DAB jest schowany jedynie w plastikowym pudełeczku które nie ekranje urządzenia od tego typu "zabaw" ...

Idąc dalej sprawdzałem 2 konwertery wpinając je w dwie linie - jedna ze spliterem tuż za konwerterem druga bez i co się działo - po całodziennych zabawach ten który był podłączony bez splitera zawiesił się kilkukrotnie, ten ze spliterem ani razu ... dodam że na obu liniach był ten sam zestaw urządzeń - specjalnie chińskich - czyli jakość taka sobie .

Brak optoizolacji w tych urządzeniach może powodować zawieszanie się układu z prostej przyczyny - przepięcia które "zwrotnie" mogą występować na wyjściu   - wtedy to FT232 świruje i potrafi blokować USB. Hub USB rozwiązuje problem jedynie częściowo - jeżeli źródłem problemów okaże się sama linia to i tak zablokuje FT232 i trzeba będzie go wypinać z HUB'a - jedynie uratuje to nam kompa przed resetem ...

Proponuję posprawdzać na "żywym organiźmie" jakim jest  kompletna instalacja z urządzeniami - wtedy wychodzi dokładnie co i jak ...

Co do zrywania sygnału z kompa to fakt że jeśli będzie on "zamulał" to będą opóźnienia i przerwy w "dostawie" sygnału ...


P.S dodam jeszcze że gdyby "śmieci" z zasilania docierały do portów USB jak to kolega stwierdził to byłby problem z niemal każdym urządzeniem USB - nie szukałbym winy po stronie zasilania PC bo nie dość że musi być ono odpowiednio filtrowane żeby nie zakłucać pracy procesora ( co przy dzisiejszym taktowaniu miałoby straszny wpływ ... ) a po drugie sposób uzyskiwania napięcia 5V ( patrząc od źródła  zasilania ) potrzebnego do zasliania USB jest dokładnie taki sam niezależnie od zasilania jednym czy dwoma napięciami - proponuję włączyć konwerter na tydzień ( bez podpiętej linii jak to kolega zrobił ) i nie ruszając go sprawdzić czy przez ten tydzień pochodzi nieruszany ...

Ostatnio edytowany przez karaluch (2009-10-06 16:18:28)

8

Odp: o konwerterach DAB i td ...

Panowie teoria teorią, a ja pracuje na konwerterze DAB od ponad roku i nigdy nie miałem z nim problemów ( nie licząc wymiany gniazda XLR bo montują strasznie badziewne)

9

Odp: o konwerterach DAB i td ...

Polecam konertery z Seb-System. Są robione razem z ekranem.

Polska Strona Programu FreeStyler
http://freestylerdmx.cba.pl
http://www.jwlight.pl

10

Odp: o konwerterach DAB i td ...

FreeStyler_DMX napisał/a:

Polecam konertery z Seb-System. Są robione razem z ekranem.

Że co? Bez brzeszczota w zestawie?  lol

11

Odp: o konwerterach DAB i td ...

NIe no bez brzeszczota to nie ma zabawy, swoją drogą myśle że z Kacprem i kolegami stwożymy sobie limitowaną elitarna wersje Vector with Enttec kątówka eddition

12

Odp: o konwerterach DAB i td ...

Do FreeStyler'a nie potrzeba brzeszczota tongue

Polska Strona Programu FreeStyler
http://freestylerdmx.cba.pl
http://www.jwlight.pl

13

Odp: o konwerterach DAB i td ...

"Bez brzeszczota to nie robota " smile

14

Odp: o konwerterach DAB i td ...

a optoizolowany USB/DMX512 od KWMATIK? testował ktoś

15

Odp: o konwerterach DAB i td ...

Czy taki konwerter (posiadam od Sab-system) będzie współpracował z Magicq czy nie zabardzo ?