Odp: Profil + Fresnel
Soczewka Fresnela jest złożoną soczewką schodkową. W odróżnieniu od innych soczewek składających się z jednego kawałka szkła ograniczonego powierzchniami sferycznymi, soczewka Fresnela składa się z oddzielnych, stykających się ze sobą, koncentrycznych pierścieni niewielkiej grubości, które w przekroju mają kształt pryzmatów o specjalnym profilu. W wyniku takiej konstrukcji soczewka Fresnela jako całość cechuje niewielka grubość, a więc nieduży ciężar i słaba adsorpcja. Profil przekroju pierścieni jest tak dobrany, aby sferyczna aberracja soczewki była niewielka, tzn. aby promienie świetlne wychodzące ze źródła punktowego umieszczonego w ognisku soczewki, po załamaniu w pierścieniach, wychodziły z soczewki jako wiązka równoległa. Innymi słowy pierścienie tego typu soczewki mają tak dobrane promienie krzywizny, że ich ogniskowe są jednakowe, dzięki czemu promienie światła, również te skrajne, tworzą wiązkę równoległą.
Po raz pierwszy soczewki Fresnela zostały zastosowane w oprawach teatralnych w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W historycznie pierwszych reflektorach z soczewkami schodkowymi, jako źródła światła używano lamp olejowych, a następnie gazowych. Kolejnym krokiem było zastosowanie łuku elektrycznego i innych bardziej zaawansowanych źródeł światła. Reflektory tego typu były stosowane głównie jako oprawy z wąską wiązką światła do oświetlenia na duże odległości. Z czasem pomysł Fresnela został ulepszony przez dodanie odbłyśników umieszczonych za źródłem światła i wstępnego rastra w kształcie plastra miodu na tylnej stronie soczewki. Zauważono także, że zmiana położenia źródła światła w obudowie takiego reflektora, przez oddalanie lub przybliżanie go do soczewki, powoduje zawężenie lub rozszerzenie wiązki światła. Wszystko to umożliwiło konstrukcję opraw oświetleniowych zapewniających równoległą wiązką światła.
Nowoczesne oprawy oświetleniowe (reflektory) z soczewkami Fresnela są dziś jednym z podstawowych narzędzi do oświetlenia punktowego używanych zarówno w zastosowaniach specjalistycznych, np. w oświetleniu teatralnym, filmowym i iluminacji, jak i w oświetleniu ogólnym. We współczesnych oprawach z soczewkami Fresnela, jako źródeł światła używa się najczęściej żarówek halogenowych lub metalohalogenkowych lamp wyładowczych.
Reflektory typu Fresnel charakteryzują się miękką plamą światła
Plama świetlna uzyskana za pomocą reflektora Typu Fresnel
Reflektor typu Fresnel firmy Selcon
Reflektor profilowy to lampa specjalistyczna używana do "zadań specjalnych". Reflektor profilowy jest lampą wielosoczewkową dającą plamę światła o ostrych krawędziach. Charakterystyczną cechą tego urządzenia jest posiadanie blend-ów (noży) służących do wycinana dowolnych kształtów ( trójkąty, prostokąty). Reflektor taki ma również możliwość sterowania kątem wiązki świetlnej. Żarówki używane w tego typu urządzeniach to żarówki halogenowe. Ich parametry są zależne od typu użytej żarówki.
Plama świetlna wyświetlana z reflektora profilowego
Reflektor profilowy
Więcej o reflektorach profilowych znajdziesz TUTAJ
Pozdr
Ostatnio edytowany przez ropniak (2009-03-16 15:30:31)
Odp: Profil + Fresnel
Millera DHL-em poproszę <joke>
Pozdr
Odp: Profil + Fresnel
Tylko chyba dzial troche nieodpowiedni bo to raczej oświetleniem inteligentnym nie jest: -)
Odp: Profil + Fresnel
W inteligentnym jest zasada ta sama, z tym, że sterowane :-)