Tak, istnieje możliwość zabezpieczenia/izolacji praktycznie w 100% jeżeli podłączymy wszystkie urządzenia oświetleniowe ale ,,samotnie ,, każde oddzielnie i pojedyńczo w oddzielną linię Splittera DMX czyli każde urządzenie jest połączone przez izolację Splittera DMX.
Technicznie najlepiej jeśli Splitter miałby galwaniczną izolację wykonaną w technologii optycznej. Uniwersalne splittery są przeznaczone do emitowania sygnału wejściowego DMX, w konfiguracji łańcuchowego połączenia, na wiele oddzielnych wyjść.
Uwaga: ważną sprawą jest stosowanie zasady że przewody zasilające: fazowe L , przewody neutralne N i przewody ochronno-uziemniające PE urządzeń oświetleniowych w torze/systemie oświetleniowym są zawsze podłączone do żródła zasilania sieci energetycznej 230 V w tej samej kolejności w sposób uporządkowany. Czyli wszystkie przewody: fazowe L do fazy zasilania L, przewody neutralne N do punktu neutralnego N zasilania i przewody ochronno-uziemniające PE do punktu ochronno- uziemniającego PE zasilania 230V. W praktyce wymaga to zlikwidowania wtyczek dwubiegunowych L,N męskich zasilających (musimy widzieć kolory pojedynczych kabli, ponieważ wtyki te można podłączyć do gniazda zasilania na odwrót o 180 stopni) w urządzeniach oświetleniowych, również i w sterowniku.
Takie oczywiste ale niestety często nie stosowane w Polsce podłączenie do sieci energetycznej (w Anglii inaczej się nie da zamienić) nie powoduje pojawienia się wielu zakłóceń i nie pożądanej tak zwanej energetycznej pętli masy wraz ze zmiennym napięciem na obudowie urządzeń oświetleniowych, pod warunkiem że przypadkowo nie podłączymy do tego samego żródła zasilania 230V co oświetlenie np. sprzętu nagłaśniającego który dodatkowo jest jeszcze spięty z oświetleniem przewodem RCA lub XLR bo taką pętle stworzym ponownie.
ZE ZJAWISKIEM POWSTANIA PĘTLI MASY MAMY DO CZYNIENIA WTEDY GDY MASY (np.obudowy) WSPÓŁPRACUJĄCYCH ZE SOBĄ URZĄDZEŃ POŁĄCZONE SĄ MIEDZY SOBĄ ZA POMOCĄ WIĘCEJ NIŻ JEDNEGO PRZEWODU, CZYLI MASY URZĄDZEŃ POŁĄCZONE SĄ ZARÓWNO PRZY POMOCY PRZEWODU KABLA SYGNAŁOWEGO NIESYMETRYCZNEGO A TAKŻE PRZY POMOCY EKRANU KABLA DLA POŁĄCZEŃ SYMETRYCZNYCH ORAZ POPRZEZ PRZEWODY OCHRONNO-UZIEMNIAJĄCE KABLA PE ZASILAJĄCEGO SIECI 230 V. I wtedy powstaje niepożądane napięcie między masami (obudowami) urządzeń które to napięcie dodaje się do napięcia sygnału audio lub DMX i staje się wspólną ,,brumiącą,, zakłócającą jego częścią.
Obudowy urządzeń oświetleniowych można dodatkowo uziemnić dodatkowym kablem np. do rury ogrzewania centralnego lub do dodatkowego uziomu, czyli metalowego pręta wbitego w ziemię, często stosuje się to rozwiązanie w terenie, ponieważ ziemia to idealny uziom o potencjale zawsze V=0 V. Proszę pamiętać ,że Ground Pin 1 wtyku DMX to jest masa sygnałowa a wtyk PE Ochronno-Uziemniający to uziemnienie energetyczne- elektrowni czyli ,,masa,, sieci energetycznej 230V a więc to są zupełnie inne masy o innych potencjałach. Dodatkowo odsyłam do wyszukania stron dystrybutorów: rozdzielaczy audio sygnałów, transformatorów separujących liniowych i mikrofonowych, izolatorów audio pętli masy, di-boxów RCA/XLR oraz wyszukania informacji na temat: Pętla masy w Sprzęcie Estradowym.
Odnośnik: http://www.monacor.pl/cat...ory.html/page/1
Pozdrawiam NIKSE Serwis Estrada DJ
Ostatnio edytowany przez NIKSE (2015-01-23 21:15:39)