Sterownik w znaczeniu wewnętrzny kontroler sterujący czynnościami ruchomej głowy, czy sterownik jako urządzenie którym użytkownik wydaje polecenia (tak jak my rozumiemy słowo "sterownik" w tym kontekście)?
Skoro to robotyka i automatyka to zalecałbym nie wchodzenie w robienie własnego sterownika do wydawania poleceń. Sterowanie jest ujęte standardami, jest dość gotowców.
Tak naprawdę nie musisz znać się na świetle aby zrobić ruchomą głowę. W ogóle nie musi to być ruchoma głowa. Są też urządzenia nazywane "ruchome ramię", "yoke", "ruchomy yoke" itp. Jest to baza ze zmotoryzowanym, zdalnie sterowanym ramieniem, do której użytkownik sam mocuje reflektor wg. swojego uznania.
Nie wiem jaki jest potencjał konstrukcyjny na twoim wydziale, ale jak studenci mogą robić roboty, samochody i części do satelity, to ruchome ramię na etapie prototypu powinno być jak najbardziej osiągalne.
Podpowiem że najbardziej pożądane cechy takiego ruchomego ramienia to jak najcichsza praca (najlepiej bezgłośna) i powtarzalność pozycji. Prawie wyłącznie teatry, czasem TV, tego używają i dlatego takie wytyczne. Oczywiście musi być przyzwoita sztywność i obciążalność mechaniczna urządzenia, stosownie do planowanych wielkości i masy reflektorów jakie miałyby być stosowane.
Tak jak wspomniałem nie potrzebujesz "znać się na oświetleniu". Jest dużo, bardzo dużo gotowych nieruchomych reflektorów i naświetlaczy. Wystarczy opracować mocowanie które założy się w miejsce istniejącego uchwytu i gotowe.
Jeśli będzie cicha praca, wytrzymałość, dobre przekazywanie sygnału i zasilania do naświetlacza oraz bardzo dobra powtarzalność pozycji, to masz nawet produkt który się będzie sprzedawał.