Temat: Bardzo dziwna rzecz

Słuchajcie dziwna historia przydażyła mi się na sztuce. Na dwóch kreskach miałem identyczny zestaw urządzeń, tj po 6 A7 . na obydwu kreskach zamontowałem splittery Martina ( te najnowsze ) i zapiąłem to tak ( na obydwu kreskach identycznie ) że 1 a7 była wpięta w 1 out ze splittera a pozostałe w liniii z 2 out, po odpięciu sygnału ze stołu i wpięciu go za jakiś czas z powrotem te 2 a7 które były pojedyńczo na 1 linii jakby się zawiesiły. nie sygnalizowały czy dostają dmx czy nie, nie reagowały nas sygnał, nie dało się wejść w menu urzadzenia, podczas gdy pozostałe a7 wpięte szeregowo z out 2 działały elegancko. czy jest możliwe by jedno urządzenie na out ze splittera to było za mało? to jakaś bzdura

2

Odp: Bardzo dziwna rzecz

No dziwne, ja miałem kiedyś taką sytuację ze spliterem Martin (napewno nie ten najnowszy bo to było dawno temu:) ) kilkanaście urządzeń w linii, takich samych, nie działają dwa w środku, reszta działa, te przed nimi i te za nimi, na każdym wyjściu ze splitera to samo, dopiero wymiana splitera pomogła:)

Przeczytaj może w instrukcji coś o tym piszą, o minimalnej ilości urządzeń na poszczególnym wyjściu.. daj znać bo ciekawe:)

Delay, Fade In, Wait, Fade Out...

3

Odp: Bardzo dziwna rzecz

nic nie ma o minimalnej ilości urządzeń, dodam że kable Dmx, 110 ohm, żadne mikrofonowe

4

Odp: Bardzo dziwna rzecz

Może nie ma co szukać za dużo. Przypadek i tyle, bo to ciągle są tylko i aż sygnały elektryczne, zbieg dziwnych okoliczności i się stało.
Ostatnio chyba w 3szt Alpha Beam cały czas przewijało gobo, testowane na 2 stołach, reset urządzeń i nic ale poza tym działały normalnie pan, tilt, dim itd.. Dopiero wypięcie z zasilania i ponowne załączenie urządzeń pomogło, widocznie jakiś sygnał zablokował się gdzieś.
PS Spliter nie był Martina

5

Odp: Bardzo dziwna rzecz

Hard reset smile zawsze pomaga  - jak to nie pomoże to zostaje nitka do wymiany lub fixtura

6

Odp: Bardzo dziwna rzecz

Również miałem podobną sytuację, 10 urządzeń w 1 linii ze splittera, ostatnia lampa nie chciała współpracować, cała reszta przed nią działała bez zarzutu. Wpięcie i wypięcie terminatora nie pomogło, dopiero doprowadzenie osobnej linii i nie zapinanie terminatorka przy tej jednej ostatniej lampie pomogło.

PS. Splitterek od PXM`a

7

Odp: Bardzo dziwna rzecz

jak wiecie albo i nie.. do RSa / DMX powinno się stosować skrętkę 120.
Kolejna rzecz to linia powinna być zakończona rezystorami do masy (terminatorem).
A jeszcze jedna to w urządzeniach jest nic innego jak  zrobiony Y.

p.s. trzeba było sprawdzić testerem

Najtańsze radiotelefony MOTOROLA tylko dla branży " rozrywkowej "
Sprawdź i zapytaj www.x-art.pl

8

Odp: Bardzo dziwna rzecz

w urządzeniach rzeczywiście jest robiony Y jednak od strony urządzenia siedzi tam najczęściej 75176 układ nadajnika odbiornika RS485 jeśli by tak nie było to można by nie używać spliterów i jechać tylko na Y-kach:).
Choć pewnie i na tym polu zaczyna się oszczędzać nie montując 75176 i podobnych (produkty PRC). Zresztą jakość tych układów też bywa różna.
Takie dziwne zachowanie w środku lini transmisyjnej może świadczyć rzeczywiście o problemach z nieodpowiednim dopasowaniem impedancji lub odbiciach. Można spróbować w takim przypadku terminować linie. bywa jednak różnie to jak wpływ faz księzyca na kolarstwo średniowiecznej Japoni.
kable urządzenia i w szczególności złącza będą miały wpływ. XLR z PRC;) zaśniedziałe brudne styki.

Kabel 120 będzie miał przewagę w drugiej kolejności. /choć też nie warto i tego pominąć przy długich odcinkach może się okazać niezbędny.

Zapewne mikrofonowym nie pociągniemy 1200 m lini i nie odbierzemy poprawnego sygnału na końcu.


terminator;)
http://www.bigclive.com/dmxtest.htm
Jak nie chce mi się szukać wkładam w zakończenie lini podobny do tego bryloczek. Pomagało nie raz (nie zawsze) gdy 2 3 4 led od końca lini banglał bez sensu.

--
pozdrawiam

9

Odp: Bardzo dziwna rzecz

dajecie różnorakie przykłady, za długa linia brak terminacji.....to wszystko jasne ale. linia po wyjściu ze splittera miała dł. 2m, potem urządzenie i koniec ( jedna główka na linii ) kabel DMX Cordiala - nie żadne prc, wtyki neutrik więc nie ma mowy o zbyt długiej linii, zbyt wielu urządzeniach w linii czy słabej jakości połączenia!

10

Odp: Bardzo dziwna rzecz

Więc to na 100% wpływ faz księżyca;)

--
pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez clubbeer (2012-03-01 19:25:08)

11

Odp: Bardzo dziwna rzecz

kajmar888 - a czy zastosowałeś terminator? Długością lini się nie sugeruj, nawet na 2 metrach powstaną odbicia sygnału które skutecznie mogą stłumić podstawową nośną.

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

12

Odp: Bardzo dziwna rzecz

nie zastosowałem, ale sytuacja była identyczna dla dwóch różnych linii, różnych splitterów, zgadzało się tylko to że jest 1 urządzenie na 2 metrowym dmxie i obydwa urządzenia identycznie zwariowały

13

Odp: Bardzo dziwna rzecz

Chociażby dla samego testu - spróbuj zaterminować linię.
Dobrze byłoby podejrzeć co się dzieje na linii w miejscu gdzie jest urządzenie za pomocą oscyloskopu.

Ostatnio edytowany przez tomcio (2012-03-02 22:18:18)

Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)

14

Odp: Bardzo dziwna rzecz

tomcio napisał/a:

Chociażby dla samego testu - spróbuj zaterminować linię.
Dobrze byłoby podejrzeć co się dzieje na linii w miejscu gdzie jest urządzenie za pomocą oscyloskopu.


Polecam jeszcze sprawdzić napięcie po miedzy 1-3 (2.6V) i 2-3 pinem (2.4V). Jeśli masz inne wartości to szukaj problemu u źródła.