Spliter jest to urządzenie umożliwiające rozdzielenie jednego toru DMX na kilka, po wcześniejszym wzmocnieniu go i odseparowaniu galwanicznie od siebie.
[Spliter Firmy Martin ( nigdy mnie nie zawiódł )]
Spliter posiada jedno wejście i n wyjść. Ilość wyjść zależy od modelu urządzenia i firmy go produkującej. Jest jeszcze specjalne wyjście THRU które jako jedyne nie jest odseparowane galwanicznie od wejścia i w które powinniśmy w miarę możliwości nie podłączać urządzeń, dlaczego o tym w napiszę dalej.
Czym jest ta separacja? Spróbuje to wyjaśnić na przykładzie. Otóż załóżmy sobie taki scenariusz: Na przewodzie który jest wpięty w jedno z wyjść splitera nastąpiło przebicie ( np: przetarł się przewód i dotyka do nieuziemionej metalowej konstrukcji ) Wynikiem czego są zakłócenia ( lub jakieś niebezpieczne dla urządzeń wyższe napięcie ) które biegną przewodem DMX'owym do splitera
Gdyby nie było separacji najczęściej w postaci izolatora optycznego ( wyjście THRU nie jest izolowane ani wzmacniane ), to taki sygnał ( zwiększone napięcie ) mógłby się dostać do reszty wyjść, co za tym idzie i urządzeń powodując ich wariowanie, a co gorsza mogło by w skrajnym przypadku uszkodzić wyjście konsoli.
[Schemat blokowy splitera. Prostokąt z napisem ISO to blok odpowiadający za izolację galwaniczną oraz wzmocnienie sygnału DMX]
Izolator optyczny sprawia, że zakłócenia są zatrzymywane na jego poziomie i nie przedostają się dalej. Gdy nastapi przebicie np. w skutek zwarcia w urządzeniu to energia wywołana takim zwarciem zostanie wyłapana i uziemiona poprzez transile które potrafią "zatrzymać" i odprowadzić ładunki o napięciu rzędu kilku tysięcy woltów. Ewentualnie uszkodzeniu ulec może sam izolator lub transil którego koszt wymiany to około 15zł i jest mikroskopijny w porównaniu z oddaniem np: głowy do serwisu.
Gdy takie coś już się stanie to pada nam jedna linia DMX a pozostałe są nadal zdolne do działania.
W firmowych produktach, nie mówię tutaj o chińskim spliterze takim jak ten:
[Tani, ale skuteczny chiński spliter, którego odpowiedników jest pełno na naszym rynku]
układy elektroniczne każdego wyjścia są zasilane z oddzielnego transformatora więc, awaria jednego z nich również nie rzutuje na pracę reszty układów.
Niektóre splitery posiadają też symulację wpiętego terminatora w nieużywane wyjścia, co również zabezpiecza instalację DMX przed odbiciami sygnału sterującego na końcach linii.
Dzięki takim rozwiązaniom spliter DMX podnosi niezawodność instalacji oświetleniowej i sprawia że prowadzenie linii DMX jest dużo szybsze ( mówię tutaj o rozbudowanych instalacjach np: gdy urządzenia są na kracie, na scenie, przy ścianach itp. )
Spliter pozwala na podłączenie do każdego z wyjść po 32 urządzenia DMX, a to dzięki temu ze na wyjściu każdy sygnał jest wzmacniany bardzo szybkimi układami TTL.
Ogólnie ujmując każde wyjście splitera jest monolitycznym blokiem dokładanym do wejścia, awaria któregoś z wyjść nie rzutuje na pracę reszty układu.
Na koniec jeszcze przedstawiam dla zainteresowanych schemat elektryczny chińskiego splitera. Jak widać nie ma w nim jednego bardzo istotnego rozwiązania, mianowicie zasilanie wszystkich wyjść jest realizowane za pomocą jednego transformatora, którego awaria wyklucza z działania wszystkie wyjścia.
[Schemat ideowy]