1,456

(12 odpowiedzi, napisanych Sterowanie)

Zanim grandMA2 zaczęła być oficjalnie dostępna, to w USA docelowi użytkownicy zamówili z góry ok. 20 sztuk.
Ile jest tego teraz? Mogę tylko zgadywać na podstawie ruchu w ma-share i częstotliwości wypuszczania kolejnych wersji oprogramowania.
Widać na ma-share że na dobre ruszyła komunikacja na linii MA Lighting - użytkownicy grandMA2. Właściwy strumień komunikacji pewnie i tak odbywa się bezpośrednio z pominięciem tego forum.
Na chwilę obecną tryb grandMA2 jest na etapie nadawania podstawowej funkcjonalności i stabilizacji.

1,457

(8 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Ad. grandMA light + 2Port Node:
2Port Node jest tylko i wyłącznie konwerterem danych Ethernet-DMX, nie ma własnej mocy obliczeniowej parametrów.
W wersjach onPC i onPC Pro tylko i wyłącznie zawiera licencje do aktywowania odpowiednio 512 lub 1024 parametrów dla softu onPC, ale same parametry oblicza soft onPC na swoim komputerze.
Każdy 2Port Node podłączony do klasycznej konsolety grandMA dodaje tylko gniazdek DMX do systemu, ale nie zwiększy ilości obliczanych parametrów. Jeśli na tych zajętych 4 liniach zużyto już całą pulę parametrów konsolety, to dodatkowe wyjścia niczego nie dadzą.
Biorąc pod uwagę że "parametr" to nie to samo co "kanał DMX", możemy jednak mieć jeszcze co nieco wolnych parametrów mimo zapchania 4 linii.

Ad. 2Port Node bezprzewodowo:
Rozumiem że to scenariusz z bezprzewodowym Ethernetem. Teoretycznie wydaje się to możliwe, ale praktycznie bezprzewodowa sieć lubi być tak powolna i niepewna (szybkość gwałtownie spada z odległością) , że sesja po prostu się nie utrzyma.

Ad. Kilka 2Port Node z onPC.
Podłączyć da się ich wiele... limitem chyba jest pojemność adresów na masce 255.255.255.0, ale nie jestem pewien.
Zgaduję że chodzi o dodanie do siebie licencji z poszczególnych 2Port Node onPC/onPC Pro.
Odpowiedź znalazłem na ma-share:
2Port Node będą działać, ale licencje się nie dodadzą, będzie cały zestaw działać jako jedna licencja.

1,458

(12 odpowiedzi, napisanych Sterowanie)

Sprzęt bardzo fajny i szybki, ale soft w trybie "jedynki" może jeszcze nie być tak stabilny jak standardowa grandMA 1, nie wiadomo.
Sprzedano na świecie całkiem spore ilości grandMA 2, choć oprogramowanie praktycznie nadal powstaje. Kupujący musieli się jednak liczyć z tym że to jeszcze nie będzie taka stabilność jaką znają, że to wszystko jeszcze potrwa.
Ja osobiście dałbym sobie radę z tym, ale ja już co nieco znam grandMA, jestem pokręcony i pewien że znalazłbym możliwe obejścia problemów mając "dwójkę".

Dla użytkownika nie znającego jeszcze grandMA wzięcie się za grandMA 2 może się okazać złym pomysłem, a poza tym grandMA 1 nadal dłuuuuugo będzie niedoścignionym dla wielu systemem sterowania.

1,459

(12 odpowiedzi, napisanych Sterowanie)

W małym budżecie i samozaparciu to nawet zestaw onPC + NSP + ELC Sidekick dużo może. Zarówno NSP jak i Sidekick przydadzą się później nawet z grandMA full size.

Micro i pico kosztują prawie dwa razy mniej od Ultra Light, ale Ultra Light ma wszystkie możliwości pracy w sieci MA-Net, włącznie z NSP.

Wracając do grandMA Micro... Micro i Pico mają swoje ograniczenia z racji przewidzianego zastosowania. Minimalne rozmiary postawiono wyżej jak w wyższych modelach grandMA, a przeznaczenie jest na minimalne obwoźne sztuki jako dodatkowa konsoleta asystująca, ale nadal dobrze znana grandMA. Maksimum 2xDMX wyjściowe i 1xDMX wejście, 1024 parametry i jest to sztywna granica (nie wiem czy taka pozostanie, ale taka jest). Nie podłączysz NSP do Micro i Pico.

Uprzedzam że Micro nie ma klawiatury numerycznej na pulpicie - trzeba ją wywoływać na ekranie dotykowym, a na suwaki executorów przypada po jednym klawiszu sterowania zamiast 3. W rentalu może to nie być najwygodniejsze rozwiązanie, gdzie sztuki są raczej jednorazowe.
Pico za to ma klawiaturę numeryczną kosztem obcięcia suwaków executorów na pulpicie do 5 sztuk (nadal jednak jest dostęp do wszystkich poprzez wejście DMX)

www.ltt.com.pl -> Pliki -> Instrukcje obsługi -> Coolux -> Pandoras Box MediaServer v3.5 PL

Na razie można też użyć skrótu z prawej strony.

1,461

(8 odpowiedzi, napisanych O oświetleniu)

krzyzak napisał/a:

Tak patrze i patrze a tam stado MACów III albo mi się wydawało z BEAM 300

Owszem, znalazły się tam MAC III Profile.

krzyzak napisał/a:

Zastanawiam się jak wygląda średnia awaryjność MAC III na tej imprezie..

Ja jestem dobrej myśli - dostały soft 1.2.0. Chyba że dano im za słabe zasilanie.
Głowa ma prawie 2kW łącznie, ale bezpieczniki zwłoczne 16A i zalecaną obciążalność przewodu zasilania 20A na każdą głowę - tak jest w instrukcji.

krzyzak napisał/a:

Ale ale ... drodzy koledzy nawet są tam panele LED FLASH BUTRYM  tongue

Gdzie? Jakie? Ja zauważyłem ChromaFlood i ChromaBank.

1,462

(6 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Najlepsze sterowniki jakie do tej pory widziałem i najlepszą odporność mają monitory Elo Touchsystems. Sterownik bardzo dobrze obsługuje konfiguracje wielomonitorowe. Zasadnicza cecha (dla wielu wada) odróżniająca od wielu innych, to jest reagowanie tylko na palec. Ołówek z gumką nie wywołuje reakcji. Być może rysiki od PDA z metalowymi końcówkami też zadziałają, ale pomyślałem o tym już po tym jak monitory zostały oddane i nie sprawdziłem.
Ta "nieczułość" na gumki itp może być w warunkach polowych dobra. Wydaje mi się że to właśnie od Elo Touchsystems są brane monitory do WH3 (3PC chciał instalować sterowniki do monitora Elo)

Miałem jeszcze styczność z NEC. Mają sterownik który domaga się obsługiwania w pierwszej kolejności ekranu głównego. Czasem to przeszkadza, czasem nie. Reaguje na palec, rysiki, gumki...

1,463

(42 odpowiedzi, napisanych Wizualizacje)

nomaag napisał/a:

Ps . Prawdziwego Vectora podłączyłem  kablem z laptopem na którym jest wyg 22 ale niestety nie chcą się połączyć mimo instrukcji z Compulite. Vector on PC łączy się bez problemu.  Może ktoś pomóc może jest jakiś kruczek by to zadziałało?

Jak działa z Vector PC to powinno działać z konsoletą. Zakładając że naprawdę ustawione jest wszystko tak jak instrukcja nakazuje, to należy sprawdzić inne rzeczy.
Nie zawsze krosowany kabel się sprawdza (oczywiście krosowanego używałeś?), szczególnie w laptopach.
Pewne łączenie daje pośrednictwo switcha i użycie prostych kabli a dodatkowo żadnych firewalli.

1,464

(15 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

kiju napisał/a:

Kacper ale Grand Ma  nigdy nie będzie umiała tak ładnie sie rozjechać w efektach jak panele flasha w swoich wbudowanaych big_smile

Rozumiem że sobie jajca robisz wink
A poza tym generator efektów w grandMA umożliwia naprawdę wiele.

kiju napisał/a:

a pytanie odnośnie Ma3d czemu mi owe urządzenia RGB nie świecą w renderze, a na żywo świecą co może być przyczyną?

W grandMA urządzenia z parametrami RGB są obowiązkowo traktowane jako urządzenia LED, które w 3D świecą, ale nie oświetlają. Było to dość rozsądne, ale rzeczywiście czasy się zmieniły, i takie potraktowanie już staje się nierozsądne w niektórych urządzeniach. Postaram się zwrócić uwagę na to właściwym osobom.

Można zrobić urządzenie RGB z wirtualnym dimmerem, i nadać mu typ Extended Conventional. Wtedy będzie w 3D coś w rodzaju trójkanałowego PAR-a RGB.

1,465

(15 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Zalecam ustawić w trybie RGB i jako 8 niezależnych segmentów i użyć biblioteki RGB. Z możliwościami grandMA nie widzę sensu polegania na wewnętrznych efektach tego flasha. Tak samo postępowałem z tymi flashami na Vectorze.

Nową grandMA 3D można regulować i jakość jej tak obniżyć że będzie liczyła mniej więcej jak stare 3D.
Trzeba kliknąć na "Rendering" i pobawić się suwakami jakości.

1,466

(15 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Co do forum po polsku to nic mi nie wiadomo.

Urządzenia wględnie łatwo zrobić, zgadza się.
Ale za to zrobić opis urządzenia, które wiarygodnie by działało w grandMA 3D to o wieeele bardziej złożona zabawa, ale jak najbardziej możliwa. smile

1,467

(15 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Biblioteka instaluje się razem z oprogramowaniem.
"Paneli LED" to jest tyle rodzajów że ho ho, a do sterowania zwykle używa się urządzenia "RGB", po ustawieniu takiego panela na tryb czystego RGB (chyba że to coś bardziej wybitnego z dodatkowymi diodami np. Amber i/lub White).
Zarówno dimmery jak i RGB powinny być w "producencie" o nazwie "_GENERIC"
Samo oprogramowanie podaje w jednym miejscu że stosownym forum specjalnie do grandMA jest www.ma-share.net

Generalnie proponuję się zapoznać z instrukcją w polskiej wersji:
www.ltt.com.pl -> Pliki -> Instrukcje obsługi -> MA_Lighting -> grandMA micro/pico v5.9 PL

1,468

(40 odpowiedzi, napisanych Sterowanie)

davidmax napisał/a:

poszukuje znawcy Martin LJ do zaprogramowania kilku scen i podszkolenia mnie w tym programie.

A gdzie był ten LJ kupiony?
Nie ma w LTT organizowanych cyklicznych szkoleń z LJ, tak jak w przypadku grandMA i Vector, ale na życzenie są możliwe takie indywidualne szkolenia i pomoc w przypadku innych urządzeń.
Na stronie www.ltt.com.pl kliknąć na "Szkolenia" i pokaże się informacja co i jak, a na dole kogo trzeba pytać o indywidualne szkolenie.
Dodatkowo między BlueCity a Łopuszańską 20 daleko raczej nie jest.

1,469

(20 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Pochwal się postępami i odkryciami smile

1,470

(1 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Nie ma zewnętrznych monitorów dotykowych dedykowanych do grandMA.
Monitory z obrotu powszechnego nie bardzo jest nawet jak podłączyć (sygnał wideo oczywiście tak, ale nie sterowanie modułem dotykowym).

Słyszałem o tym że parę osób improwizuje oddzielnym komputerem z monitorem dotykowym i uruchomionym onPC, które łączą w jednej sesji.