121

(42 odpowiedzi, napisanych Wizualizacje)

krzyzak napisał/a:

podobno w 23 zmieniono patent ochrony wiec dupa ...
Fakt też jest taki że nie mam 23 i nie testowałem czy będzie działało .

A ze strony można pociągnąć 22 a 23 tylko jak ma sie serial

wszystko da się obejść... big_smile

122

(7 odpowiedzi, napisanych Wizualizacje)

pytania nie było... znalazłem...:)

123

(7 odpowiedzi, napisanych Wizualizacje)

hmmm.... pewnie właśnie tak jest... tylko jak się nazywają te "rureczki"... nie mogę ich w bibliotece znaleźć

124

(42 odpowiedzi, napisanych Wizualizacje)

na pewno będzie... znając życie...

125

(7 odpowiedzi, napisanych Wizualizacje)

Witam! Jak w temacie: jak wstawiacie do projektu rusztowania Layhera???? AutoCAD??? U siebie w bibliotece nie znalazłem czegoś takiego jak LAYHER...(przykład to render wstawiony do Galeri przez Krzyżaka)
http://elwolight.com.pl/forum/gallery.php?pid=94

126

(42 odpowiedzi, napisanych Wizualizacje)

do R22 takie coś było... dongle emulator...

127

(42 odpowiedzi, napisanych Wizualizacje)

do R23???? wydaje mi się, że nie znajdziesz...

128

(10 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie inteligentne)

Chciałem się dowiedzieć czy sytuacja się wyjaśniła???? Co z nią było???? Pozdr

129

(21 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie LED)

o właśnie!!! co do ceny! Czy ktoś na forum orientuje się ile kosztuje JTE PixelPar 90???

130

(5 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie konwencjonalne)

smile Millera DHL-em poproszę big_smile <joke>

Pozdr

131

(5 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie konwencjonalne)

Soczewka Fresnela jest złożoną soczewką schodkową. W odróżnieniu od innych soczewek składających się z jednego kawałka szkła ograniczonego powierzchniami sferycznymi, soczewka Fresnela składa się z oddzielnych, stykających się ze sobą, koncentrycznych pierścieni niewielkiej grubości, które w przekroju mają kształt pryzmatów o specjalnym profilu. W wyniku takiej konstrukcji soczewka Fresnela jako całość cechuje niewielka grubość, a więc nieduży ciężar i słaba adsorpcja. Profil przekroju pierścieni jest tak dobrany, aby sferyczna aberracja soczewki była niewielka, tzn. aby promienie świetlne wychodzące ze źródła punktowego umieszczonego w ognisku soczewki, po załamaniu w pierścieniach, wychodziły z soczewki jako wiązka równoległa. Innymi słowy pierścienie tego typu soczewki mają tak dobrane promienie krzywizny, że ich ogniskowe są jednakowe, dzięki czemu promienie światła, również te skrajne, tworzą wiązkę równoległą.

Po raz pierwszy soczewki Fresnela zostały zastosowane w oprawach teatralnych w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W historycznie pierwszych reflektorach z soczewkami schodkowymi, jako źródła światła używano lamp olejowych, a następnie gazowych. Kolejnym krokiem było zastosowanie łuku elektrycznego i innych bardziej zaawansowanych źródeł światła. Reflektory tego typu były stosowane głównie jako oprawy z wąską wiązką światła do oświetlenia na duże odległości. Z czasem pomysł Fresnela został ulepszony przez dodanie odbłyśników umieszczonych za źródłem światła i wstępnego rastra w kształcie plastra miodu na tylnej stronie soczewki. Zauważono także, że zmiana położenia źródła światła w obudowie takiego reflektora, przez oddalanie lub przybliżanie go do soczewki, powoduje zawężenie lub rozszerzenie wiązki światła. Wszystko to umożliwiło konstrukcję opraw oświetleniowych zapewniających równoległą wiązką światła.

Nowoczesne oprawy oświetleniowe (reflektory) z soczewkami Fresnela są dziś jednym z podstawowych narzędzi do oświetlenia punktowego używanych zarówno w zastosowaniach specjalistycznych, np. w oświetleniu teatralnym, filmowym i iluminacji, jak i w oświetleniu ogólnym. We współczesnych oprawach z soczewkami Fresnela, jako źródeł światła używa się najczęściej żarówek halogenowych lub metalohalogenkowych lamp wyładowczych.

Reflektory typu Fresnel charakteryzują się miękką plamą światła
http://obrazki.elektroda.net/24_1170629015.jpg
Plama świetlna uzyskana za pomocą reflektora Typu Fresnel
http://www.toptech-tls.co.uk/acclaim%20fresnel.jpg
Reflektor typu Fresnel firmy Selcon



Reflektor profilowy to lampa specjalistyczna używana do "zadań specjalnych". Reflektor profilowy jest lampą wielosoczewkową dającą plamę światła o ostrych krawędziach. Charakterystyczną cechą tego urządzenia jest posiadanie blend-ów (noży) służących do wycinana dowolnych kształtów ( trójkąty, prostokąty). Reflektor taki ma również możliwość sterowania kątem wiązki świetlnej. Żarówki używane w tego typu urządzeniach to żarówki halogenowe. Ich parametry są zależne od typu użytej żarówki.
http://obrazki.elektroda.net/65_1170629632.jpg
Plama świetlna wyświetlana z reflektora profilowego
http://ltt.com.pl/_images/125-2.jpg
Reflektor profilowy

Więcej o reflektorach profilowych znajdziesz TUTAJ

Pozdr

132

(65 odpowiedzi, napisanych Pogaduszki o wszystkim)

moja żonka już od dawna rozpoznaje rodzaj lampki...;p wash, spot, ACL, PAR... to dla niej nie problem...:) hehe

jacekplacek napisał/a:

Obowiązku nie ma, aczkolwiek z kontrą jest ładniej, bardziej plastycznie

Oczywiście popieram. Jeśli masz możliwość zrobienia kontry to nawet się nie zastanawiaj i ją wykonaj smile

Koxzco napisał/a:

Z powyższym zgadzam sie w pełni smile
Dziękuję bardzo za wszystkie szczegółowe odpowiedzi.

Pytanie tylko czy moje rozumowanie z Fresnelem jest słuszne? tak powinno sie to zrobić? Wtedy chyba można lub nawet trzeba zastosować układ pokazany przez Ropniaka,prawda?

Ten układ jest uniwersalny ( można go zbudować z PC, Fresnela itd.). Nie masz obowiązku stosowania na koncertach nie rejestrowanych na video contry->kontry ( Luce posteriore)... jak kto woli smile . Pozdr

Od końca:

Koxzco napisał/a:

P.S Czy ktoś mógłby ewentualnie rozjaśnić mi jeszcze magiczny skrót ACL?

ACL - ( z ang. "Aircraft Landing Light") lampa zasilana zwykle napięciem 28 V i o mocy 250W. Zwykle łączona w 8 sztuk szeregowo ( 8 x 28V = 224V). Na dużych scenach najczęściej używana w obudowie PAR 64. Charakteryzuje się się małym kątem rozchodzenia się wiązki świetlnej. Jest wykorzystywana do podkreślania, akcentowania frazy muzycznej.

Koxzco napisał/a:

W teorii niby wszystko jest zrozumiałe- reflektor prowadzący i jdo przodu! Schody zaczynają sie gdy do wykorzystania są tylko PARy 56/64. Ile razy bym ich nie ustawiał i nie kombinował, zawsze ktoś narzekał że po oczach świeci. Wyciszanie światła na dimmerze nic nie daje bo traci ono na jasności.

Czym na normalnej dużej scenie załątwia sie taką sprawę?

Wydaje mi sie że znam zastosowanie fresneli i gdybym tylko takowe posiadał użyłbym ich właśnie do tego zamiast PARów. Czy może w takim wypadku używa się PC lub profili?
Dokładnego zastosowanie tych dwóch ostatnich nie pojmuję, choć coś tam świta(wiadomo profil to profil smile.

W TV korzysta się najczęściej z takiego ustawienia lamp:
http://www.lighteducation.com/tre_luci.gif

Reflektory typu PC - reflektory zaopatrzone w jedną soczewkę płasko-wypukłą lub pryzmatyczno-wypukłą lub pebble. Całość układu optycznego reflektorów PC tworzy właśnie w/w soczewka oraz żarówka z odbłyśnikiem, zamontowana na wózku poruszającym się w osi optycznej reflektora. Posiada możliwość regulacji szerokości wiązki.
Daje "twardą" plamę światła.

A tu masz odpowiedź na pytanie: CZYM JEST REFLEKTOR PROFILOWY???