856

(12 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Jak dwa razy dokładnie przerobione tutoriale na onPC to znakomicie big_smile
W takiej sytuacji przy konsolecie proponuję więcej eksperymentów z programowaniem widoków, oraz używaniem klawiszy X będących pod ekranem 1 (9" multitouch).
Jest 20 tych klawiszy X, a w ultralight fizycznie wyprowadzonych jest górne 10. Na ekranie jednak są wszystkie.
Ich funkcje przełącza się bocznymi List, User 1, User 2.
"List" włącza stronę executorów klawiszowych. User 1 i 2 dają przyciski funkcyjne w które można wpisać klawisze widoków oraz makra... być może coś jeszcze, ale nie jestem pewien smile
Kiedy na ekranie 1 pokaże się stosowne okno dialogowe, to klawisze X pracują jako przełączniki opcji itp.

857

(12 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Bardzo skuteczne jest przejście tutoriali po kolei od pierwszego. Naprawdę przejście a nie tylko przeczytanie lekkie.
Doświadczałem samego siebie tutorialami i gorąco polecam wszystkim. "Tyle lat używałem grandMA1, nie muszę" nie ma znaczenia. Użytkownikom gma1 o wiele szybciej się nauczy, ale naprawdę warto zacząć od początku, bo różnice są w sprawach fundamentalnych. Zmiany na lepsze, ale nadal są różnice.

858

(12 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

A co to będzie jak w nowym sofcie gma2 wejdą executory wirtualne smile
Teraz wywołanie presetu/efektu wprost to tak naprawdę akcja w programerze, ale jak wejdą wirtualne playbacki dla sekwencji, presetów, efektów to możliwości kombinowania urosną do 'entej' potęgi wink

859

(12 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Sebian napisał/a:
KacperP napisał/a:

nie można ustawić indywidualnych czasów wyłączenia dla poszczególnych sekwencji i cue.

Tak samo presetów. A szkoda smile Pomyślałem sobie, że fajnie byłoby ustawić sobie dwa presety dla widowni 80% i 0% z czasem wejścia i zejścia, żeby sobie suwaków nie zajmować pierdołami, a tu zonk bo nie można ustawić czasu wejścia presetu big_smile Ciekawe, czy mają w planach zaimplementowanie takiej opcji. Może nie przydaje się to za często, ale w stałych instalacjach byłoby wygodne smile

Nie trzeba do tego suwaków ani czasów wyłączenia. Są executory jednoklawiszowe które z powodzeniem sprawdzą się w tym. Wystarczy sekwencja z dwiema cue, zaprogramowane czasy i można pstrykać sobie światło widowni. Jeśli nam szkoda fizycznych przycisków to możemy mieć widok z wyprowadzonymi klawiszami lub suwakami executorów na ekranie dotykowym. To co napisałem dotyczy zarówno grandMA1 jak i grandMA2.
Wymyślanie problemu uważam za nieudane wink

860

(3 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Ano nie będzie łatwiej w takim przypadku, jednak jest to wykonalne, całkiem zjadliwe i raczej jednorazowe smile

861

(17 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie LED)

gregier napisał/a:

czy ktoś ma zdanie na temat hazer'ów z kompresorem?
Dużo jest wykładzin dywanowych i część ścian tapicerowana bawełną - boje się dymiarek z piecem (parafina)

Mgła z oleju lub parafiny faktycznie może zostawiać osady i ciężko się myć. Nie ma co się oszukiwać, ale płyny na bazie wody też będą zostawiać osady, ale zdecydowanie mniej uciążliwe a na pewno łatwo zmywalne. Ja mogę podpowiedzieć Jem K1, która jest dość odporna dzięki własnemu akumulatorowi. Pozwala on na samooczyszczenie maszyny jak straci zasilanie lub ktoś zapomni ręcznie włączyć oczyszczenie. Wydajność też bardzo dobra, specjalny wysokowydajny płyn K1. Na pewno nie jest cicha jak maszyny napędzane CO2, ale i nie tak wysoka cena.

gregier napisał/a:

Co do plexi: to ma być taki ekranik zakładany czasem na trawers który ma tylko powiększyć/ rozproszyć światło z czegoś.
Zastanawiałem się, czy nie robić tub led w kasetonie przykrytym mleczną plexi - ale chyba za dużo zachodu i efekt mizerny (szczególnie przy takiej ilości multimediów)

Faktycznie będzie za dużo zachodu, a poza tym rozproszone światła będą dawać same multimedia. Rozpraszanie silne pleksą itp. oznacza też zjadanie światła przy okazji. Kule dyskotekowe oświetlone washami LED dałyby lepszy efekt, szczególnie jak będzie hazer pracował.

gregier napisał/a:

Wychodzi więc, że trzeba skupić się na scenie w układzie "estradowym" - jako centrum eventu.
Reszta, to jakieś przeszkadzajki z sufitu (do klubówki)

I tutaj wychodzi zaleta Mac 101. Są jak klocki Lego (też z Danii) z których można sobie budować jak się chce w zastosowaniu jakie się chce. Idealne 'przeszkadzajki' klubowe. Na naszej stronie opisu do Mac 101 jest podpięty film YT z takiego typu imprezy (drugi).

Wydaje mi się że znajdzie się zastosowanie do preprogramowania imprez, więc nadal będę adwokatem grandMA 1/2 z racji darmowego grandMA 3D.

862

(3 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Nie wiem jak wygląda eksportowanie plików spektakli w Avolites, czy może konwertować do formatu ASCII show. Nie słyszałem też o importowaniu z Avolites. Wiem że sporo zrobiono aby w grandMA2 importować pliki z konsolet Strand.

Można zrobić duplikat urządzeń i adresowania w MA2, ustawić kierowanie wartości DMX do programera i zapisywać potem sobie jako cue/presety.
Jeden z tutoriali grandMA2 opisuje konfigurowanie takiego przekierowania.
http://grandma2.de/help/
Tutorials -> DMX Input tutorial

863

(17 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie LED)

gregier napisał/a:

Tutaj chodzi o to, aby sprzęt był uniwersalny i do tego żeby świetlik nie mógł powiedzieć, że on nie wie co może tym zrobić. Stolik dopuszczam z rynku wtórnego: grandMA'a czy perełka. Pilotem też umieją...

W riderach przeważa grandMA, generalnie seria 1. Jak używana to może minimum ultralight? Miałby tą zaletę, że nawet jakby był za mały dla ridera wymagającego grandMA1, to mógłby posłużyć jako backup w sesji. Wersje Micro i Pico są malusie i fajniusie, ale trzeba pamiętać o ich specyfice i ograniczeniach. Tutaj mogłyby nie wystarczyć.
Jestem prawie pewny że grandMA2 ultra-light to będzie górna granica zapotrzebowań na długi czas, ale w tym budżecie będzie stanowić wyraźną część.

gregier napisał/a:

Mac 101 czy nawet 301 są .. ciekawą alternatywą. 401 - cena.

W jakości sterowania kolorem 101 i 401 radzą sobie lepiej od 301. 401 kosztuje więcej od 301, ale ma też ok. dwa razy więcej światła, wymienialne moduły i generatory efektów.

gregier napisał/a:

Pyatnie: jak to się ma np do SGM Idea 575? (cene mam w ok 5tys)
Czy 4 czy więcej beam'ów (też np SGM)

Może to zabrzmi dennie, ale trzeba samemu zobaczyć. U nas w studio mamy kilka 401 i 101 z kapeluszami na jednej kresce.
Nie mamy SGM do demonstracji porównawczej, ale to akurat nie nasze zadanie wink
Jeśli chodzi o głowy typu wash to w małych i średnich mocach inne typy jak LED chyba już zatraciły sens istnienia.
Nie wiem czy beam w takiej sali 'rozwinąłby skrzydła'.

gregier napisał/a:

Może rozważyć Pary LED eurolite czy flash? Taniej i więcej.

Na ilość sztuk na pewno, ale na ilość, jakość, powtarzalność i trwałość świateł to wcale takie 'taniej' nie będzie.
Różnice w LEDach są naprawdę spore.
Pamiętam jak na targach jedną renomowaną głową LED można było oświetlić stoisko konkurencji z chińskimi LEDami i nie było widać jak te chińskie świeciły.

gregier napisał/a:

Czy użyć tradycyjnych PARów? Czy to nie ma sensu przy ledach.

Jeśli chodzi o zwykłe białe światło sceniczne to zwykłe PAR są tanie i dobre, ale sporo ciepła i prądu się z nimi wiąże.
To też do rozpracowania. LEDy będą znacznie delikatniejsze dla klimatyzacji, rachunków za prąd, a białe LED naprawdę dobrze świecą. Początkowy koszt zakupu jednak będzie wyższy, ale i ergonomia użycia znacznie lepsza.

gregier napisał/a:

Chciałem też użyć ekranów z plexi oświetlanych, now właśnie? czym? ledbarami? spotami led?

Oświetlane czy podświetlane? Jednolite oświetlenie czy coś chcemy wyświetlać? Jakieś gobo czy kolory tylko?

864

(17 odpowiedzi, napisanych Oświetlenie LED)

Z konsoletą radziłbym wybierać pod siebie a pod konsoletę riderową przygotować stolik. Często mając nawet grandMA2 ultra-light dowiemy się od świetlika że to za mało. Oczywiście są też świetlicy którzy z wielką radością zobaczą takiego ultra-lighta i nie będą marudzić, znam takich, pozdrawiam smile.
Jak jest rider konkretny to zwykle i tak jest też wytyczony dostawca wypożyczający sprzęt, więc warto rozważyć w którą stronę lepiej iść, jak to wyważyć.
Co do Pilota to on bywa wymieniany w riderach, ale jak dotąd widziałem w roli otwarcia "czarnej listy".

Jak są sztankiety na suficie do podwieszania sprzętu i jeśli mają dobrą obciążalność (no właśnie, jaką konkretnie mają tą obciążalność?), to można będzie zaoszczędzić miejsca na instalację kratownicy w imprezach z riderami.

Współcześnie całe światło można zrobić na LED-ach. Jeden z zacnych przykładów jakie bym proponował to Martin Mac 101. Bardzo uniwersalna zabawka, relatywnie niedroga, bardzo szybka, a z dodatkowym kapeluszem wygląda jak śliczny ruchomy PAR. Malutka, ale naprawdę silna. Wiele osób musi dopiero na żywo zobaczyć aby uwierzyć. Częsta reakcja "To 301-ka? Jakaś inna."
Inne bardzo uniwersalne, ale nieruchome zabawki to Martin Stagebar 2 oraz Pulsar ChromaFlood 200.
Bardzo ładne efekty daje też Martin Mac 401 RGB a przykład jego pracy widać TUTAJ (ten przykład ma założony też moduł CT światła białego)
Przyzwoite spoty LED też istnieją.

865

(30 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Sebian napisał/a:

To jeszcze w tym temacie zapytam, jak powinno brzmieć makro dla klawisza w nanokey gaszące dimmer w urządzeniu na zasadzie flash'a.

Makra to są programy napisane poleceniami linii komend. Takie działanie jak opisujesz nie ma z tym nic wspólnego.
Tego nie robi się przy pomocy makro, ale właśnie przy pomocy flasha wink
Klawisz midi powinien mieć przypisany klawisz flash executora (a dokładniej ten klawisz executora, który w grandMA2 jest zdefiniowany jako funkcja flash), a w tym executorze powinna być cue która tym głowom daje np. dimmer do zera.

866

(30 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Nie mówiłem o executorach, bo to oczywiste zastosowanie, ale klawiaturze komend, czyli klawisze numeryczne, [channel], [fixture], itd.
Jak ma być gma2 ultralight to średnio to potrzebne, ale jeśli ktoś będzie chciał sobie ułatwić onPC to co innego smile

867

(30 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

No to jeszcze jakiś midi pad dodać do tego i można zrobić sobie klawiaturę zewnętrzną komend wink

868

(30 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Jak sprawić aby ten Korg działał z windows to nie wiem. Jeśli ta sprawa jest załatwiona i onPC zechce widzieć wejście MIDI, to ze strony onPC:
[Setup] -> zakładka <Show> -> <Remote Inputs Setup> -> <MidiRemotes>.
I tutaj dodaje się nuty oraz stosowne akcje... executor, makro albo klawisz panela, itd.

869

(30 odpowiedzi, napisanych Grand MA)

Nie bawiłem się nigdy w MIDI, ale zakładam że onPC patrzy za urządzeniami MIDI w systemie operacyjnym. Jeśli sterownik do tej klawiatury nie udostępnia jej jako standardowego wejścia MIDI w systemie operacyjnym to wątpię aby coś się dało zrobić.

870

(6 odpowiedzi, napisanych Sterowanie)

Do lightjockey jest Martin USB Duo DMX, coś ok. 4k brutto.
E-Port do Vector i Dlite to ok. 6.8k brutto.
Do grandMA1 onPC i grandMA2 onPC trzeba nie 2Port Node, ale 2Port Node onPC lub onPC Pro. To one mają licencje na 512 i 1024 parametry.
Jest jeszcze Martin M-PC który może działać ze wspomnianym Martin USB Duo DMX, lub Martin Ether2DMX8 ale to już wypasiony konwerter z własnymi pamięciami itd. za ok. 11k.

To jakaś doraźna potrzeba sterowania czy bardziej dalekosiężne plany samodokształcania?