Jestem operatorem światła i technikiem oświetlenia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Ostatnio (z naszego wyboru) zakupiono nam reflektory Selecon Pacyfic.
Jestem zadowolony z parametrów pracy tych aparatów.Jeżeli chodzi o wyz wym zalety tych lamp to, jak najbardziej, zgadzam sie, z ogólnymi informacjami zawartymi, w opisie dtr urządzenia.Są to oczywiste sprawy.Jeżeli chodzi o używalność tych lamp w praktyce, to na pewno ich zaleta może się okazać ,przystosowanie do wszelkiego sposobu, montażu.Są idealne jako aparaty do świecenia trudno dostępnych przestrzeni.Jasność emitowanego światła jest uzyskana poprzez odbicie.Jest to światło wymyte, wyrównane.Nasycenie jest dobre, a pokrycie w ints świecenia bardzo równomierne.Z filtrami pracują wzorowo.(Oczywista sprawa,przy ostrej plamie, temperatura, która sie skupia po środku, folii jest wyższa, i niema sie co dziwić, temu iż w tym miejscu mogą powstać większe odbarwienia.Ale nie są tak wielkie jak przy modelu ADB A56C, który zle pracuje z filtrami przy skondensowanej plamie-ale to inny typ reflektora.,i inne parametry,.inna rozmowa)
Ogólna zaleta selecona wiąże się także z użyciem plastiku technologicznego, -ta technologia sprawdza sie w 'zimniejszych obszarach lampy".
Napewno Lamana bodowa jest pozytywnym rozwiazaniem, cały reflektor zajmuje mniej miejsca..
Wcale sie nie zgodzę z tym ze, każdy model jest krótki.Tubusy dla 14/35, są długie.,nie pomijając tego iż tubus 5.5/13 to istana łudz podwodna..Ale panowie i panie..Nie można wymagac od optyki zmiany praw fizyki.Rozmiar soczewek robi swoje.
Ogólnie jeżeli chodzi o jakość pracy samej soczewki, to można być zadowolonym oświetleniowcem.Ta optyka ma praktycznie wyczyszczoną abberację chromatyczną do zera.Oczywiście, ugięcie sferyczne jest widoczne na każdej soczewce, gdzie na obrzeżach światło idzie po paraboli.W finalnym efekcie, więcej zalet ,dla tak precyzyjnego typu lamp nie możemy oczekiwać.
Jeśli chodzi o używalność "Garbuska", przy kurtynach, to pomyślmy o tym iż , ciepło jest emitowane jedynie w górę, dlatego tez lampa może być eksploatowana blisko kortyn.Aparat nie emituje żadnego zbędnego światła na boki, poza tym możliwość kadrowania, jest w ogóle tj zaleta, każdego aparatu profilowego używanego blisko kurtyn(nie odbiją światła na boki).
Wymiana tubusa to chyba najważniejsza zaleta tego reflektora.Sprawdza sie ona na scenach, ze zmiennym układem przestrzeni gry i widowni.Wtedy kiedy trzeba sie dostosowywać każdorazowo, do nowego układu powierzchni możliwych do pokrycia, a trudnych do zaświecenia ze względu na odległości, kąty padania, albo przestrzenie i tory z przeszkodami, (takimi jak dekoracja, lub powierzchnie odbijające).
Napewno dodatkowa zaleta tego aparatu to, możliwość świecenia przez, nadruki na folii(np zdjęcie), ale tylko dla żarówki HX600.
Natomiast muszę zdziwić "amatora Garbuska", jeżeli myśli że aparat pracuje z każdego typu żarówką.Z lamp żarowych znane i dostępne(potwierdzone przez dystrybutora) są GX9,5 HX800 HX600, .dlatego nie można powiedzieć że pracują z każdą oprawą.Nie są w stanie pracować z HPL.
Podsumowując.
Selecon nadaje sie do PROFESJONALNEGO świecenia.Na pewno nie jest zabawką w rękach amatora.
Jest prosto zbudowany, bo nie potrzeba udziwnień, w urządzeniach , które maja jedno jedyne określone zadanie.Świecić profilowo.Tutaj w układzie odbłyśnik-żarówka-soczewka już nic sie nie zmieni.
Dlatego szanuje firmy, które poprawiają jakość świecenia , a nie jakość design.Bo to co ładnie wygląda ,to się błyszczy.W teatrze potrzebujemy świecenia a nie błyszczenia.Wygląd selecona może jedynie przeszkadzać , karierowiczom,. jego parametry pracy i rozwiązania technologiczne pomogą każdemu, kto oczekuje od techniki oświetleniowej, jakości..,a nie ilości, wyglądu, nazwy, renomy..kariery..Dziękuje.Pozdrawiam. L.W.
MAM NADZIEJE ZE SZANOWNY PANICZ NAWROT JEST PRZYCHYLNY IDEJI ROZWIJANIA TECHNIKI OŚWIETLENIOWEJ.