Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Opcje wyszukiwania (Strona 101 z 108)
tomcio napisał/a:Dziwna sprawa - metalohalogeny mają żywotność pomiedzy 3000 - 20000 godzin, zależnie od jakości wykonania lampy. Nie spotkałem sie aby miały mniej. Ale poniżej 3000 nie schodzą podczas pracy z klasycznym układem zasilania.
Dotyczy to lamp "zwykłych", stosowanych głównie w oświetleniu tzw. architektonicznym, stałym.
W oświetleniu estradowym stosuje się najczęściej lampy o znacznie mniejszej trwałości, ale znacznie mniejszym łuku i znacznie wyższej (nawet około 100 razy) luminancji łuku świecącego. Sama skuteczność świetlna lamp (lm/W) z jednej grupy i z drugiej właściwie się nie różni. W przypadku reflektora zwierciadlanego, projektorów (itp. układów optycznych) światłość maksymalna nie zależy od ilości światła generowanego przez lampę.
Określa to zapis:
Imax [cd] = S' [m^2] * L [cd/m^2]
Imax - maksymalna światłość w cd (kandele)
S' - pozorna powierzchnia świecąca - w przypadku typowego reflektora parabolicznego jest to widziana na wprost powierzchnia kołowa a nie rzeczywista powierzchnia paraboliczna
L - luminancja łuku świecącego, który widzimy w każdym miejscu zwierciadła, gdy łuk znajduje się w ognisku paraboli
Aby ruchoma głowa miała ten sam zasięg z użyciem lampy "architektonicznej", to musiałaby mieć zwierciadło, soczewkę, gobo itd. wielokrotnie większe.
Pamiętam, że czytałem o jakiejś lampie metalhalogen, że ma trwałość 750h lub 600 włączeń.
Jeśli to rzeczywiście będzie 600 włączeń i zakładając że ruchoma głowa ma statecznik elektroniczny z regulacją mocy od 60%, który minimalizuje moc przy zamkniętym dimmerze/shutterze itp., to wyłączenie lampy może mieć sens dopiero wtedy, gdy na pewno nie będziemy jej używać przez conajmniej około 3 godzin.
Takie założenie, nawet jeśli słuszne, i tak nie daje podpowiedzi co do właściwego ustawienia czasu do automatycznego gaszenia lampy.
jacekplacek napisał/a:Jest takowa konstrukcja, i zwie się Clay Paky Alpha Profile.
Można ustawić opcję, która powoduje gaszenie lampy po jakimśtam czasie od zamknięcia shuter'a.
Skoro jest OPCJONALNA to jeszcze nie ma tragedii. Samo jej istnienie jednak trochę mnie niepokoi, bo nie bardzo mi przychodzi na myśl okoliczność, gdzie jest naprawdę potrzebna, a prawie zawsze jej niepotrzebna aktywacja byłaby szkodliwa.
Sens wyłączania po określonym czasie braku DMX już bardziej do mnie przemawia.
jacekplacek napisał/a:Nie wiem czy podgrzewa, ale spróbuję sprawdzić po świętach.
Nie podgrzewa, bo lampa nie ma takiej konstrukcyjnej możliwości. To od razu widać po budowie lampy.
Niestety każdy nowy zapłon i dojście do pełnego rozgrzania będzie stopniowo odrywać w niej kawałki elektrody.
jacekplacek napisał/a:Pfff!
Człowieku, samouwielbienie Cię kiedyś wykończy.
No dobrze, niech Ci będzie że to ja popadłem w samouwielbienie. Będziesz szczęśliwszy teraz?
TY opisz zatem zasadę działania lampy metalohalogenkowej, opisz obwód zasilania takiej lampy z zasadą działania (dla statecznika magnetycznego i elektronicznego najlepiej), opisz przebieg zapłonu lampy i zmiany jakie w niej zachodzą. Opisz jeszcze sposób realizacji funkcji "hot restrike" i regulację mocy. Zrób to z pamięci.
Nie sądzisz chyba że to zbyteczna wiedza?
Auć...
Wygląda na to że sporo musicie się dowiedzieć jeszcze o zasadzie działania lampy wyładowczej i towarzyszących zjawiskach, bo sporo nieporozumień z tego będzie.
Michał napisał/a:Są już palniki z możliwością odpalenia zaraz po zgaszeniu - opcja hot restrike. Są też od kilku lat urządzenia na lampie wyładowczej które po zamknięciu shutter-a gaszą lampę i zapalają z powrotem po otwarciu.
Uno: Hot restrike nie jest tyle właściwością lampy, ale jej zasilacza.
Due: Nie wierzę że ktoś zmajstrował tak fatalną konstrukcję, która gasi lampę metalhalogen po zamknięciu przesłony. Lampa metalhalogen ma nie tylko limit czasowy ale i limit włączeń. Bez specjalnej lampy z możliwością podgrzewania elektrod byłaby to katastrofa. Poproszę o przykład takiego urządzenia.
Zgaduję że chodzi o elektroniczny statecznik do lampy (taki jest polski termin angielskiej nazwy "electronic lamp ballast").
Klasyczny statecznik to dość ciężka cewka, która ma ograniczać prąd przepływający przez lampę.
Elektroniczny statecznik, to tak naprawdę zestaw elektronicznego zasilacza plus cewka ograniczająca prąd, ale w tym przypadku jest ona znacznie mniejsza i lżejsza. Zasilacz elektroniczny daje prąd znacznie wyższej częstotliwości od sieciowej, i do uzyskania tej samej reaktancji ograniczającej prąd wystarcza znacznie mniejsza indukcyjność.
Zasilacz elektroniczny (zależnie od zastosowanych rozwiązań), może mieć szeroki zakres napięć zasilania, sterowanie mocą lampy, "hot restrike", nadzór nad parametrami zasilania... Ale to już zależy od konstruktorów i narzuconych im limitów cenowych.
O ile statecznik lampy nie jest wewnątrz samej głowicy, zamiast w bazie, to statecznik nie ma wpływu na sam ruch.
Byłem tam wtedy. Niezłe jaja się działy. I tak byście nie uwierzyli jakbym opowiedział.
artmajster napisał/a:w prosklepie są ale nie mój rozmiar
cytat instrukcji - "(outer diameter is 37mm and the inner diameter is 29mm)."
To oznacza że gobo ma 37 mm całkowitej średnicy i 29 mm średnicy pola, na którym może być wyświetlany wzór.
Bardzo mi nie przykro , ale to jest bardzo popularny rozmiar E, stosowany między innymi w Mac 2000 Profile/Performance, Mac III Profile, VL 3000/3500...
No niestety... Peter Gabriel jest tylko jeden.
Statystycznie sytuacja jest podobna do tej z dowcipu:
Chłop zajeżdża furmanką do wsi i woła: "Wyyyyyyyngiel przywiózłem!"
Koń się odwraca: "Tak k**wa, ty przywiozłeś!"
Missiek05 napisał/a:haha no i najlepsze są jeszcze akcje gdy ludzie Cie mylą np. z djem i przychodzą poprosic o jakas piosenke
Na scenie gra np.... Kombii, a ktoś podchodzi z żądaniem, aby zagrał Bayer Full. A ty masz wcisnąć kilka klawiszy i "zmienić płytę"
Wdzięczność? Za co?
"Przecież to się samo do robi do muzyki!" - z takimi "rewelacjami" potrafią do nas ludzie przychodzić.
Jakby co, to dokonała się mała aktualizacja polskiej instrukcji do Glaciator X-Stream
Nie wydaje się wam, że to wyważanie otwartych drzwi?
Nawet biorąc pod uwagę tylko mi dobrze znane konsolety, to grandMA i Vector mają funkcje ułatwiające programowanie efektów na urządzeniach ułożonych w matryce. grandMA ma szczególnie duże możliwości z racji funkcji efektów bitmapowych.
Gdyby chodziło o autonomiczny system, to obydwie konsolety mają swoje wersje PC i stosowne akcesoria Ethernet/DMX umożliwiające to wszystko.
Będę bardziej leniwy i użyję bardziej uniwersalnych gotowców:
Przykładowo, jednym E-Port (4xDMX Out i 1xDMX In) oraz PC-tem (raczej niedrogim) z VectorPC można zmajstrować sterowanie matrycą 26x26 3 kanałowych urządzeń RGB na DMX (albo prawie 7 paneli 10x10 trójkanałowych urządzeń RGB). Sterowanie przygotowanymi wcześniej makrami wyzwalanymi z DMX, po jednym makro na kanał, czyli do 512 przy jednym wejściu DMX.
Jak niewiele wart jest wasz czas, że wysiłek ze sterownikiem który planujecie miałby być bardziej opłacalny od mojego zestawienia?
Czy możliwości zaprogramowania sobie jakichś ładnych makr w waszym sterowniku będzie większa od tego co Vector umożliwia?
Z widoku "Data" wynika, że sygnał DMX dochodzi do urządzeń. Co więcej, na Cyan, Magenta i Yellow są obecne wartości 255, czyli pełne zamknięcie wszystkich składowych CMY. Oznacza to odcięcie światła.
Teraz dopiero zauważyłem, że parametry "ColorMix" 1, 2 i 3 są w grandMA odwrócone (inverted), czyli tak naprawdę są składowymi RGB. Spróbuj ustawić w wysiwyg "Option 8" na "RGB", a w grandMA poruszać także kolorami.
Pisząc że "urządzenie nie reaguje" miałeś pewnie na myśli, że nie świeci. Przyjrzałeś się, czy sama głowa się rusza?
Zobacz w wysiwyg, w module "Data", arkusz "Patch" chyba, jak naprawdę się przedstawia obłożenie kanałów w urządzeniu. Trzeba sprawdzić zgodności trybów.
To okno "DMX List" pokazuje tylko umiejscowienia głównej wartości parametru, pomija typy "fine". W tym urządzeniu akurat są one na samym końcu. Sprawdź jak wyświetla inne urządzenia z parametrami 16-bit. Też są dziury.
Urządzenie ma w definicji 19 kanałów, to tyle ich zajmuje. Następny zaczyna się od 20, czyż nie?
WYSIWYG nie widzi zooma pewnie dlatego, że tryby się nie zgadzają. Sam zdecyduj, czy w WYSIWYG ustawisz urządzenie we właściwy tryb, czy w grandMA użyjesz innego opisu urządzenia (wczytasz inny, albo zmienisz już wczytany).
Znalezione posty [ 1,501 do 1,515 z 1,611 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
[ Wygenerowano w 0.081 sekund, wykonano 5 zapytań ]